Júl 2018

Spišský trh
Spiš Market

Spišská Nová Ves, 13.7.2018 - Každoročne organizujeme účasť na Spišských trhoch. Buď to vystupujeme priamo na hlavnej tribúne, alebo v uliciach mesta. Tento rok sme išli Letnou ulicou, aby sme tak upútali pozornosť okoloidúcich a jarmočníkov a stánkarov, tancovali sme, bubnovali, boli sme ozvučení hovoreným slovom, v ktorom sme informovali, že SPOLU – Slovensko robí sociálne projekty s deťmi a so ženami na Spiši v piatich lokalitách a že nie všetci Rómovia sú rovnakí. Existujú aj medzi Rómami aktívni ľudia, ktorí chcú zmeniť svoj život a pracujú pre iných – dobrovoľne, teda bez nároku na odmenu.

fotogaléria

_______________________________________________________________________________

Púť do Levoče
The Pilgrimage to Levoča

Levoča, 8.7.2018 – Spolu – Slovensko organizuje každý rok účasť na duchovnej a spoločensko – kultúrnej akcii – národnej slovenskej púti do Levoče na Mariánsku horu. Tento rok sme tancovali s deťmi a so ženami pod horou i na nej, spoločne sme sa pomodlili, muži, ženy a deti, Rómovia i nerómovia a na horu sme tradične vyniesli rómsku zástavu.

fotogaléria

_______________________________________________________________________________

Multiplikácia futbalovej ligy

Jánovce, Hájik, Levočské Lúky, jún – 10.7.2018 – Spolu – Slovensko organizovalo v období september 2017 – máj 2018 Ligu rómskych dievčat Spiša v malom futbale. Do ligy bolo zapojených 6 družstiev (Levočanky, Levočské Lúky, Hájik, Podskala, Markušovce a Jánovce) spolu s trénermi a vedúcimi družstiev, čo je spolu okolo 50 ľudí.
Liga je súčasťou projektu Z ofsajdu do stredového kruhu, ktorý podporuje rakúske Ministerstvo športu.
Organizovali sme pravidelné týždenné tréningy dievčat vo veku 10-15 rokov a 4 turnaje, kde hral každý celok s každým – spolu 60 zápasov, z toho dva sa hrali vonku na umelom trávniku a 2 v hale, v telocvični. Okrem toho sme hrali aj predzápasy a predturnaj, aby sme si mohli veci vyskúšať.
Ligu sme skončili vyhlásením víťaza (Jánovce) 5.mája v Spišskej Novej Vsi.
Odvtedy sme sa pripravovali na Multiplikáciu tejto ligy, aby sme ešte zvýšili jej účinky na verejnosť a samotné dievčatá. Vymysleli sme zápasy s chlapcami formou turnajov, ktoré sa hrali v júni na Hájiku a v júli na Levočských Lúkach (chlapci a dievčatá – Levočanky, Levočské Lúky, Hájik a Podskala).
Okrem toho sme uskutočnili výber najlepších futbalistiek z ligovej súťaže v malom futbale a zostavili sme z nich reprezentačné družstvo SPOLU – Slovensko, ktoré trénovalo na obecnom ihrisku v Jánovciach. Spočiatku doň boli nominované aj hráčky z Markušoviec, ale neskôr sa výber ustálil na hráčkach z Jánoviec (8), Levočských Lúk (2) a Hájika (2).
Výber trénoval Peter Pecha z Jánoviec s asistenciou Štefánie Gabčovej, uskutočnil 4 tréningy a zahral 2 zápasy na veľkom ihrisku s chlapcami z Jánoviec.
Zápasy s chlapcami pomáhajú dievčatám zvýšiť ich výkonnosť, robiť niečo užitočné, rozumne využívať voľný čas, porovnávať sa a učiť sa hrať futbal lepšie. Navyše rúca mýty a predsudky, podľa ktorých by rómske dievčatá nemali hrať futbal, mali by sa venovať rodine a „sedieť doma“.
Projekt Multiplikácia finančne podporujú farnosti v rakúskom meste Graz prostredníctvom nášho partnera Welthaus.

fotogaléria