Február 2018

Futbalová liga

Spišská Nová Ves, 17.2.2018 – Liga rómskych dievčat v malom futbale na Spiši pokračovala vo februári svojim druhým kolom. Hralo sa v telocvični strednej odbornej školy.
Zúčastnilo sa ho 5 družstiev, chýbalo len družstvo Markušoviec.
Víťazom kola sa stali dievčatá z Jánoviec, ktoré trénuje Peter Pecha.
Ďalšie ligové kolo bude v marci.
Futbalová liga sa hrá v rámci projektu Z ofsajdu do stredového kruhu, ktorý podporuje rakúske Ministerstvo športu.

fotogaléria

_______________________________________________________________________________

Zimné hry v osadách

Hájik, Dlhé Stráže a Levočské Lúky, február 2018 – V rámci projektu Agentky rovnosti sme vďaka našim dobrovoľníčkam organizovali rôzne zimné hry v troch osadách Spiša. Išlo najmä o sánkovanie, lyžovanie, ale aj o hádzanie snehových gúľ na cieľ, stavanie obydlí zo snehu a tiež súťaž v stavaní snehuliakov.

fotogaléria

_______________________________________________________________________________

Fašiangy v rómskej osade

Levočské Lúky, 10.2.2018 – Vyše 30 detí a dospelých zo šiestich lokalít Slovenska sa zapojilo do Fašiangového sprievodu v rómskej osade Levočské Lúky, ktorá je súčasťou mesta Levoča. Sprievod masiek navštívil niektoré domy, kde bývajú Rómovia , s fašiangovými spevmi a vinšovačkami.
Akcia bola zakončená zábavou na jednom z dvorov. Zapojili sa do nej najmä seniorky, ktoré mali na starosti prípravu masiek pre deti ako aj občerstvenie. Seniorky z Hájika došikovali na akciu deti z ich osady pri Spišskej Novej Vsi. Prišli aj masky z Jánoviec , Podskaly a zo Žiaru nad Hronom.
Bola to prvá fašiangová akcia v rómskej osade v histórii Slovenska. Fašiangové sprievody a zábavy totiž nepatria medzi rómske tradičné aktivity.
Na akcii sa zúčastnila aj viceprimátorka Levoče JUDr. Lýdia Budziňáková s manželom a redaktor najväčšej televíznej stanice na Slovensku – Markíza, ktorá z akcie odvysielala šot v hlavných večerných Televíznych novinách.
Akciu zorganizovalo OZ SPOLU – Slovensko a jeho členky a dobrovoľníčky združené v projekte Striebro vo vlasoch a v projekte Agentky rovnosti.
Prvý projekt je podporovaný Ministerstvom vnútra SR – Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a ten druhý – Welthaus-om Graz, Rakúsko.

fotogaléria